top of page
חיפוש
  • Tom Milner Gurevich

להתחיל לגייס - במינימום טעויות


הגיע הזמן לגייס את האדם הראשון לחברה שלכם! בין אם אתם קבוצת יזמים או יזמיות ובין אם מופע של איש אחד, הגיע הרגע בו אתם מרגישים שהגעתם לקצה גבול היכולת שלכם ואתם צריכים ידיים עובדות נוספות. רגע מרגש, ללא ספק אז קודם כל - מזל טוב! החלום צומח ומתרחב וזה מדהים.

עכשיו, רגע לפני שאתם מתחילים, בואו נדבר.

יזמים טובים יודעים שהם לא יודעים הכל ולא טובים בהכל, מאחלת לכם שאת התובנה הזאת כבר רכשתם בדרך כי היא קריטית בכל מובן. אנשים שונים הופכים ליזמים מסיבות שונות וכל אחד מביא איתו משהו ייחודי לו. כנראה שהכישורים שלכם עובדים מצוין אם הגעתם לנקודת ההתרחבות אבל זהו הרגע שבו מודעות עצמית וכנות הופכות להיות קריטיות והאגו, הוא צריך לזוז הצידה לעת עתה.

יש הרבה מרכיבים בגיוס טוב - יכולות מקצועיות, התאמה לתפקיד, התאמה למנהל והתאמה לתרבות הארגונית. אני יודעת, עוד אין לכם תרבות ארגונית, אתם המנהלים אז ברור שתחפשו מישהו שמתאים לכם והשאר- זה האובייס. אז זהו, שבתור מי שחזתה באינספור נפילות בכל אחת מהקטגוריות האלה, תסמכו עלי שזה לא קל כמו שזה נראה.

נתחיל מהקל לכבד- יאללה?


התאמה לתפקיד- זה נשמע הכי קל והכי ברור מאליו שכן מובן שלא נגייס אדם שלא מתאים לתפקיד. המקום שבו אנחנו נופלים בדרך כלל הוא בהגדרת התפקיד והדרישות שלו. להלן דוגמא:

זוג יזמים שפגשתי בתחילת דרכם שיתפו אותי ברצון שלהם לגייס מנכ"ל. חשבתי לעצמי שזה מאוד אמיץ להודות שהם צריכים מנכ"ל ושהם לא האנשים להוביל את החברה וישבתי איתם לעזור להם לאפיין את האדם שהם צריכים. די מהר לתוך השיחה הבנתי שהם מתארים לי תפקיד אחר לגמרי. מה שהם חיפשו היה יותר בכיוון של מפתח עסקי מאשר מנכ"ל. הם תיארו מישהו שיביא ביזנס, ייצר שיתופי פעולה, ידע לשווק את המוצר ולדחוף אותו קדימה. הבלבול מובן, מנכ"ל הוא הדמות שדוחפת את החברה קדימה ומתווה דרך, לעיתים קרובות הוא גם זה שבונה שיתופי פעולה אבל הוא הרבה יותר מזה. מנכ"ל הוא איש החזון, הוא מתווה הדרך, הוא רואה את התמונה הגדולה ושם נקודות באופק אליהן החברה צריכה להתקדם. הם רצו ביצועיסט וזה היה מתפוצץ מהר מאוד.

ברגע שהגדרנו בצורה מדויקת יותר את החיפוש שלהם הם מצאו בזריזות בדיוק את האדם הנכון.


זאת הנקודה בה צריך להתחיל - אפיון המשרה בצורה ברורה ומוגדרת. תתחילו בלאפיין את הצרכים, הדרישות והציפיות ואחר כך תסתכלו על סך כל הדברים שרשמתם ותתנו להם טייטל ראוי. להתחיל מהטייטל זאת טעות נפוצה שמובילה להחלטות לא מדויקות.

אחרי שאפיינתם את הדרישות של התפקיד נסו להבין איזה תכונות צריכות להיות לאדם שאתם מגייסים. זה חשוב תמיד אבל חשוב במיוחד בגיוס ראשון. מה חסר לכם שהאדם הנכנס יכול להשלים? מי יוכל להכניס משהו שאין ועדיין לחיות בהרמוניה איתכם?


כל אחד מאיתנו מביא איתו סט של חוזקות וארגון שבנוי היטב כולל אנשים עם יכולות משלימות כך ששום דבר לא יתפספס. האינטואיציה שלנו לעיתים תעודד אותנו לגייס אנשים שדומים לנו ולרוב זה לא הדבר הנכון לעשות. אם אני אשת חזון יהיה לי קל להתחבר למישהו שמדבר ב"שפה" שלי וייתכן שלא תהיה לי סבלנות לאדם שירד איתי לפרטים קטנים, אלו שאני שונאת להתעסק בהם, אבל זה בדיוק האדם אותו אני צריכה איתי. אם אני מביאה את הראייה הרחבה מישהו צריך להביא את הפרטים הקטנים, אחרת החזון שלי ישאר תיאורטי בלבד.

נקודה חשובה נוספת היא התאמה למנהל. כימיה היא חשובה ובלעדיה כנראה שזה לא יעבוד, אבל לצידה יש מאפיינים אישיותיים שלכם או של השותפים שלכם שחשוב לקחת לתשומת ליבכם. זה הזמן לכנות כואבת - האם אתם חסרי סבלנות ורוצים אנשים שירוצו לבד? במקרה הזה לגייס אדם שזקוק להרבה פידבקים זאת טעות. האם אתם נוטים למיקרומנג'מנט ויודעים שיהיה לכם קשה לקחת צעד אחורה? אל תגייסו אדם עצמאי שחייב מרחב כדי להתנהל. חסרי סבלנות? וותרו על הקשקשנים. יש לכם נטייה להיכנס לעימותים? בחרו באדם פשרן.

ההצלחה פה רוכבת על ההתאמה האישית והיא דורשת עיניים פקוחות לרווחה.

לבסוף, חשוב להתייחס לדי אן אי הארגוני. זה לא פשוט בשלב הזה, הרי אין ארגון, זה רק אתם, אבל האם זה אומר שזה לא חשוב עדיין? נהפוכו, זאת הפעם האחרונה שבה תהיה לכם שליטה מלאה על האופי של הארגון. הפעם האחרונה שתוכלו לקחת משהו נקי ולהחליט איך הוא יראה. לשם כך תצטרכו להבין מה הערכים המרכזיים שתרצו שהחברה תייצג, איזו אווירה חשוב לכם שתהיה בה ומה הדינמיקה האנושית שאתם שואפים אליה - רוצים שותפות ושיתופי פעולה? אל תגייסו זאבים בודדים. רוצים עצמאות והובלה? אל תגייסו אדם מופנם וחסר בטחון. כל גיוס משפיע על הארגון, גם כשמדובר בארגוני ענק. כל אדם תורם לדינמיקה ויש לי אינסוף סיפורים על אדם בודד שהרים מחלקה שלמה או לחילופין עשה נזק ממשי.

ההשפעה של כל גיוס גדולה יותר בגיוסים הראשונים ולכן אל תפעלו באימפולסיביות. אל תדלגו על האפיון, אל תדחו את השאלות המורכבות לאחר כך.

זה הזמן להחליט איך תרצו שהדבר הזה יראה!

בהצלחה😊

14 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comments


bottom of page